Pierwsze panele dekoracyjne podobne do współczesnych były używane w średniowiecznej Francji do dekoracji pałaców i nazywane były „boiseries”. Znakiem arystokratyzmu od tego czasu były rzeźbione drewniane i szklane „boiseries”, w szczególności ze złoceniami.
Zalety i wady paneli dekoracyjnych
Panele dekoracyjne są często wykorzystywane w modnych projektach aranżacyjnych, ponieważ:
- elegancko zastępują tynk lub tapetę,
- umożliwiają wykonanie nadruku fotograficznego lub wytłoczonego wzoru,
- ukrywają wady na ścianach,
- ponadto utrzymują ciepło w pomieszczeniu i zapewniają izolację akustyczną.
Jedyną wadą takich płyt jest to, że są one droższe od innych materiałów wykończeniowych.
Jednak nawet niedrogie panele ścienne z PCV mogą imitować naturalną fakturę kamienia lub drewna i sprawić, że ściany będą idealnie gładkie. W takim przypadku podszewka lub inne typy skracają czas naprawy — do ich instalacji nie trzeba specjalnie przygotowywać powierzchni. A do dekoracji balkonu lub loggii taki materiał jest idealny.
Rodzaje paneli w zależności od formy
Panele drewniane lub z tworzywa sztucznego dostępne są w formie lameli. Lamele dekoracyjne mają szerokość do 30 cm i długość od 2,6 do 3 m.
Takie modele materiałów dekoracyjnych są odpowiednie do wykończenia małych pomieszczeń, są łatwe do mocowania i łączenia. Lamele mogą być montowane pionowo, poziomo i łączone na różne sposoby.
Płyty drewniane, gipsowe i inne modne panele mogą być również w formie płyt, kwadratowe lub prostokątne. Długość boku jednej strony panelu może wynosić od 30 do 98 cm.
Takie panele ścienne są używane do dekoracji wnętrz dużego pomieszczenia, jednej ściany lub oddzielnej części. Prostokątne modele umożliwiają lakoniczną dekorację pomieszczenia i wizualne jego wydłużenie. Teksturowane panele pozwalają na stworzenie trójwymiarowego rysunku na ścianie.