Wanny akrylowe – największe zalety i wady

By | 2021-10-05

Najpopularniejszym materiałem, z jakiego wykonuje się dziś wanny jest akryl. Tworzywo to wypiera emaliowaną stal, dominuje też nad innymi, znacznie droższymi surowcami, takimi jak żeliwo czy marmur. W czym tkwi przyczyna tego sukcesu? Przyglądamy się zaletom i wadom wanien akrylowych.

Zalety wanny akrylowej

Akryl wykorzystywany do produkcji wanien to właściwie metakrylan metylu – tworzywo sztuczne charakteryzujące się dużą plastycznością, lekkością, sporą wytrzymałością oraz dźwiękochłonnością. Nie wychładza wody (w przeciwieństwie do metalu), jest ciepły w dotyku oraz stosunkowo niedrogi. To wszystko sprawiło, że od lat 90. XX w. akryl jest coraz częściej stosowany do produkcji wyposażenia łazienek.

Wśród zalet wanien z akrylu można wymienić m.in.:

  1. Lekkość – ich waga, w zależności od rozmiaru, to ok. 20-30 kg. Ułatwia to ich transport i wniesienie. Z kolei montaż w niektórych przypadkach wymaga tylko podłączenia do odpływu.
  2. Wielość kształtów – dzięki temu, że akryl jest tak plastyczny, daje się go formować w najróżniejsze kształty i rozmiary (co ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla właścicieli małych łazienek). To sprawia, że klienci mogą wybierać spośród wanien o najróżniejszych kształtach i posiadających takie udogodnienia jak podłokietniki, zagłówki czy siedziska.
  3. Nie wychładzają wody – akryl jest ciepły i przyjemny w dotyku. Po nalaniu wody do wanny nie traci ona błyskawicznie swojej temperatury, tak jak ma to miejsce w przypadku wanien stalowych.
  4. Korzystna cena – wannę z akrylu można kupić już za kilkaset złotych.

Wanny z akrylu – na co trzeba uważać podczas zakupów

Wanny z akrylu mają sporo zalet, ale też kilka wad. Warto o nich wiedzieć przed zakupem. Przede wszystkim należy tu powiedzieć o stosunkowo niskiej odporność na uszkodzenia i odkształcenia. Zadrapania, uderzenia twardym przedmiotem, działanie bardzo wysokich temperatur mogą pozostawić na nich trwałe ślady. Wannę akrylową można uszkodzić nawet używając zbyt mocnych środków do czyszczenia.

Sposobem na to może być zakup wanny z akrylu wzmocnionej dodatkowo włóknem szklanym z żywicą poliestrową, ewentualnie wanny z litego akrylu. Ich wytrzymałość jest znacznie wyższa niż wytrzymałość wanien z tzw. płyt ABS, które nie są zrobione z akrylu, a jedynie pokryte jego warstwą, często bardzo cienką.

Dobry zakup

Kupując wannę należy też zwracać uwagę na wszelkie nierówności, odkształcenia czy chropowatości, zwłaszcza na dnie. Mogą one sprawić, że woda z wanny nie będzie dokładnie spływać. Z czasem spowodować to może pojawienie się nieusuwalnych zabrudzeń, a także pogłębianie się uszkodzeń.

Stosunkowo duża podatność na zniszczenia absolutnie nie dyskwalifikuje jednak wanien akrylowych. Należy bowiem wspomnieć, że uszkodzenia można stosunkowo łatwo naprawiać, uzupełniając tworzywem rysy czy odpryski. Istnieją też sposoby regeneracji całych wanien.