Gres – wady ceramiki

By | 2019-03-21

W ofercie mari limone znajdziemy gres polerowany, który według wielu
uznawany jest za najbardziej elegancki spośród wszystkich gresów. Zwykle ceramika limone w postaci płytek gresowych podłogowych, bardzo chętnie wybierana jest do wykończenia np. wszelkiego rodzaju wnętrz reprezentacyjnych. 

Piękny polerowany gres – ceramika limone

Określenie polerowanego gresu odnosi się do tego, że taki gres powstaje na skutek wypolerowania płytki po jej wypaleniu. Polerowanie daje jej połysk, który porównywany jest z połyskiem polerowanego kamienia naturalnego. Proces polerowania znacząco też wpływa na zmianę właściwości użytkowych.

Wady i zalety gresu polerowanego limone

Jedną z najczęściej wymienianych wad jeżeli chodzi o gres polerowany jest jego śliskość. Często niestety zapomina się, że posadzka, która ułożona jest z polerowanych płyt gresowych ma swoją śliskość, która wzrasta za każdym razem, kiedy zostanie ona zmoczona. Automatycznie więc zrasta też ryzyko poślizgnięcia się. Niestety, ale sam proces polerowania pogarsza też odporność płytek na plamienie. A wszystko to ze względu an to, ze podczas polerowania dochodzi do otwarcia mikroporów, które znajdują się w gresie. I właśnie z tego też powodu, gresy polerowane trzeba impregnować (zastosowanie impregnatu przedłuża trwałość płytki, a także zdecydowanie ułatwia utrzymanie jej w należytej czystości).

Fabrycznie zaimpregnowane

Na szczęście na rynku znajdziemy też gres, który jest impregnowany fabrycznie. Jeśli jest inaczej, wówczas warto zaimpregnować go przed rozpoczęciem użytkowania. Tu warto też zaznaczyć, że gres po polerowaniu staje się bardziej podatny na zarysowania powierzchni, dlatego też zdecydowanie nie nadaje się do użycia tam, gdzie zakłada się natężony/intensywny ruch, ponieważ w takich miejscach bardzo szybko zmatowieje i będzie wyglądał nieestetycznie,