Każdy miłośnik książek doskonale wie, jak ważne jest miejsce do ich przechowywania. Co zatem sprawdzi się tu najlepiej? Z pewnością praktyczny regał na książki jak te – https://witek.pl/meble/typy-mebli/polki-i-regaly/. Na rynku dostępne są jednak różne rodzaje tego mebla. Wybór konkretnego często nie jest zatem łatwy. Jak wybrać regał na książki, aby być z niego zadowolonym?
Ważne są półki
Każdy regał na książki składa się przynajmniej z kilku półek. Ich liczba nie może być przypadkowa. Regał musi bowiem pomieścić wszystkie książki, które chce się na nim przechowywać. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być zlecenie wykonania regału na wymiar. W ten sposób dowolnie można dobrać jego rozmiar, kształt, liczbę półek oraz kolor. Regał na książki na wymiar to na pewno gwarancja tego, że będzie on pasował do aranżacji pomieszczenia, w którym planuje się go umiejscowić. Dodatkowo pozwoli to na wykorzystanie całej przestrzeni regału. Wrócić jednak trzeba do tematu samych półek. Muszą być one solidne i wytrzymałe. Książki nie ważą bowiem mało. Regał musi je utrzymać. Istotna jest tu grubość półek oraz sposób ich mocowania.
Miejsce na regał na książki
Zastanawiając się, jak wybrać regał na książki, nie można pominąć kwestii tego, gdzie ma się on znajdować. Dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie regału jako elementu oddzielającego strefę relaksu od innych stref w mieszkaniu. Usytuowanie regału na książki w salonie nada temu pomieszczeniu bardziej eleganckiego wyglądu. Pomieszczenie nabierze wyjątkowego charakteru, który dużo mówi o jego właścicielu. Regał na książki bardzo dobrze sprawdzi się także w gabinecie. W tym przypadku to także dobry sposób na segregację książek i ich podział na te związane z pracą i na te, które czyta się dla relaksu.
Regał na książki otwarty a zamknięty
Jak wspomniano, sklepy meblowe oferują różne modele regałów na książki. Wśród nich wyróżnić można te otwarte i te zamknięte. W typowych bibliotekach najczęściej spotkać można się z regałami otwartymi. Na nich książki ułożone są jedna obok drugiej. Zaletą tego rozwiązania jest nieograniczony dostęp do książek. Dlatego też regał otwarty dobrze sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach. Jeśli planuje się zakup dużego regału na książki, to warto zastanowić się nad modelem zamkniętym. Mowa tu o np. szklanych drzwiczkach. Będą one chronić książki przed kurzem i pyłem. Jednak w związku z tym, że szkoło jest przezroczyste, będą one cały czas widoczne.
Szklane fronty
Szklane fronty w regale na książki mogą pełnić dwie funkcje. Mowa tu o funkcji ochronnej oraz o funkcji ozdobnej. Szklane drzwiczki, które odbijają światło to niezwykle estetyczne rozwiązanie. Sprawdzą się zwłaszcza w przypadku regału wykonanego z drewna. Dodatkowo, jak wspomniano, szklany front chroni książki przed zabrudzeniem.
Wybór regału na książki nie może być przypadkowy. Musi być funkcjonalny i estetyczny. Ważne zatem, aby dokładnie zastanowić się, jakiego rozwiązania się potrzebuje. Wybór jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie z pewnością coś dla siebie. Alternatywą jest regał na wymiar.