Stare, często jeszcze poniemieckie domy, to nieruchomości, gdzie zakładano dość duże, drewniane drzwi. Takie drzwi oczywiście wyglądają atrakcyjnie, jednak mogą powodować też gorszą izolację cieplną pomieszczenia. Wykonane przed laty, z dużo mniejszą dokładnością niż te, które są produkowane obecnie, po latach użytkowania często też obwieszają się. Takie drzwi nadają się tylko do wymiany. Przy okazji wymiany, warto rozważyć zmniejszenie otworu w ścianie i montaż węższych drzwi.
Jak zmniejszyć otwór drzwiowy?
Po wyjęciu drzwi, trzeba także usunąć stare ościeżnice. To ościeżnice stałe, nie da się więc ich wykorzystać do montażu węższych drzwi. Powstały otwór trzeba zwęzić tak, by węższe drzwi dało się zamontować bez większych problemów. Po zamurowaniu części otworu drzwiowego, trzeba pozostawić miejsce na jakiś czas, by zaprawa murarska mogła wyschnąć. Gdy tak już się stanie, można przystąpić do montażu ościeżnicy. W takich wypadkach lepsze są ościeżnice regulowane, które można bez problemu dopasować do dowolnej ściany. Ościeżnice stałe są przystosowane do ścian określonej grubości. W nowoczesnym budownictwie właśnie takie można zakładać. Przy grubych ścianach starego domu regulowane ościeżnice to jedyne, jakie się sprawdzą.
Dokładność jest istotna
Przy montażu ościeżnicy niezwykle ważna jest dokładność działania. Warto wszystko robić spokojnie, przywiązując wiele uwagi do uzyskania koniecznych poziomów i pionów. W innym przypadku ościeżnica będzie osadzona po prostu krzywo. W najlepszym wypadku popsuje to efekt estetyczny, w najgorszym uniemożliwi swobodne otwieranie, a także zamykanie drzwi. Starając się, z pewnością jednak uda się ościeżnice założyć prawidłowo.